Biela pastelka 2023: IDEme vlakom!  

V piatok 22. septembra boli v uliciach dobrovoľníci verejnej zbierky Biela pastelka, no poslanie 22. ročníka pokračuje ďalej. Vďaka spolupráci so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) výnimočnou aktivitou. Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou, hovoriace hodinky i počítač s hlasovým výstupom budú môcť spoznať cestujúci priamo vo vlaku.

Na linke z Bratislavy do Košíc vo vlakoch Ex 602 a Ex 609 bude vyhradený priestor spoločenského vozňa, v ktorom sa cestujúci budú môcť stretnúť so zástupcami Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS), aby im priblížili každodennosť ľudí so zrakovým postihnutím. „Pre cestujúcich máme pripravených mnoho zaujímavostí. Budú si môcť vyskúšať písanie na mechanickom stroji na Braillovo písmo, spoznajú hry pre nevidiacich i pomôcky uľahčujúce bežný život. Navyše, každý účastník od nás dostane rýchly test na odhalenie zrakového ochorenia,“ hovorí Eliška Fričovská, PR manažérka ÚNSS. Poslaním verejnej zbierky Biela pastelka nie je len získanie finančných prostriedkov, ale aj prevencia a informovanie verejnosti o poslaní Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Oslovenie verejnosti v priestoroch vlakovej dopravy je ideálne. „Sme veľmi radi, že v spoločenskom vozni radenom na našich TATRANOCH tak opäť vznikne netradičné stretnutie, no s o to väčším poslaním. Cestovanie vlakom je ideálna príležitosť na to, aby si každý našiel čas pre seba a využil ho na vzdelávanie. Vďaka Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa cestujúci opäť v našich vlakoch niečo zadarmo naučia a k tomu získajú preventívny darček, ktorým raz-dva odhalia zrakový problém, čo sa v aute nedá. V neposlednom rade takýmto spôsobom tiež cestujúci môžu spoznať ľudí, ktorých by bežne len tak neoslovili. Tešíme sa, že ZSSK poskytuje ekologickú dopravu naprieč Slovenskom na podávanie užitočných informácií pre všetkých, ktorým záleží na zdraví,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, Roman Koreň. Nahliadnuť do života nevidiacich a slabozrakých budú môcť cestujúci od 25. do 27. septembra 2023.

Verejná zbierka Biela pastelka patrí k najväčším a najdôveryhodnejším zbierkam na Slovensku. Naďalej možno nevidiacich a slabozrakých podporiť:

  • formou SMS na číslo 820 v sume 2 eur
  • príspevkom na účet SK23 1111 0000 0014 3025 8006
  • alebo online darom prostredníctvom www.bielapastelka.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *