Knihu vtipných prianí napísal slabozraký textár

Patrí k zakladajúcim členom ÚNSS, zariadil, že môžeme na Slovensku organizovať verejnú zbierku Biela pastelka, je neúnavným organizátorom rôznych podujatí v rámci základných organizácií, nadšeným hudobníkom i majstrom slova – Josef Zbranek. Tohto roku mu vyšla dvojjazyčná kniha 1 000 veselých blahoželaní k meninám/blahopřání k svátku.

Knižka, obsahujúca 500 originálnych prianí k meninám v slovenčine a 500 želaní v českom jazyku, nie je žiadna „rýchlokvasená“ brožúrka, vznikala pätnásť rokov. Aj z dôvodu nespolupracujúcej techniky. „Pri písaní textov sa na obrazovke objavila tabuľka „vlož heslo“. Ja som ju však prehliadol a pokračoval v písaní ďalej, čo spôsobilo, že som zadal asi 30 znakov, ktoré zaheslovali môj dokument a o všetko som definitívne prišiel. Vtedy som to považoval za celoživotnú tragédiu. Z dnešného pohľadu vlastne o nič nešlo, pretože som texty aj tak ešte niekoľkokrát prerábal. Jediné, čo mi z pôvodnej verzie ostalo, bol marec, ktorý som si stihol vopred vytlačiť,“ hovorí s optimizmom sebe vlastným Josef Zbranek. Postupne začal skladať mozaiku jednotlivých mesiacov a ku konkrétnym menám pridávať verš za veršom.   

Nebol by to Jožko, ako pána Zbranka familiárne nazývajú priatelia a kolegovia, keby si na seba neuplietol ďalší bič. Keďže jeho materinským jazykom je čeština (mimochodom, vôbec to nepočuť), rozhodol sa, že pribudnú aj veršíky v českom jazyku. Je len pochopiteľné, že sa časom objavila autorská kríza. „Na tri roky som prácu na knihe prerušil. Doslova som sa zasekol na jednom mene a nevedel som sa pohnúť ďalej. Bol som znechutený, že sa púšťam do niečoho, čo neviem zvládnuť,“ priznáva. Napokon sa tvorivá kríza rozplynula a veselý verš získali ďalšie mená.  

Aké prianie venoval autor sám sebe?
Želáme ti, milý Jožko,
nenechaj sa opiť rožkom,
keď, tak niečím mimoriadnym,
ináč ostaň radšej smädným.

Problém mu nerobí ani meno Etela:
Milá naša Etela,
daj si trochu do tela.
Niečo chutné, niečo súce,
dnes, zajtra aj nabudúce.

Ak chcete zistiť, aké želanie venoval Josef Zbranek práve vám, stačí si zaobstarať knihu 1 000 veselých blahoželaní k meninám.

Obálka knihy na stiahnutie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *