Glaukóm, inak nazývaný aj zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa skladá zrakový nerv, dochádza k poruchám v zornom poli pacienta. Tie si často dlhú dobu ani neuvedomuje, preto sa glaukómu hovorí aj tichý zlodej zraku. Pacient zistí, že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro diagnostikovaný, neliečený, či extrémne rýchlo progredujúci zelený zákal môže skončiť slepotou.
Rizikové faktory
Rizikovým faktorom pre vznik glaukómu je zvýšený vnútroočný tlak. Preto je dôležité jeho pravidelné sledovanie. V prípade, že sa potvrdí, lekár vám odporučí vhodnú liečbu – najčastejšie pomocou očných kvapiek. V niektorých prípadoch sa však najskôr volí operácia – laserom alebo chirurgicky.
Ako správne aplikovať kvapky pri liečbe glaukómu?
Podľa informácií Slovenskej glaukómovej spoločnosti je pri užívaní kvapiek dôležitá pravidelnosť. „Podľa odporúčaní lekára aplikujeme kvapky 1 až 3-krát denne do spojivkového vaku oka. Po nakvapkaní si po dobu 1 minúty ukazovákmi mierne zatlačíme na vnútorný kútik oka tak, aby nedošlo k vstrebávaniu kvapiek sliznicou nosohltana, čím znížime možné nežiaduce vedľajšie účinky liečby. Ak si kvapkáme viac ako jedny kvapky, dodržíme odstup aspoň 5 minút medzi jednotlivými liečivami. Kvapky si aplikujeme v približne rovnakú dennú hodinu,“ radia odborníci na www.glaukom.sk.Vnútroočný tlak nie je vždy jedinou príčinou glaukómu, ale na jeho vzniku má zásadný význam. Výskyt ochorenia však môžu podporiť aj rizikové faktory, ako sú rôzne ochorenia či nesprávny životný štýl.
Vnútroočný tlak nie je vždy jedinou príčinou glaukómu, ale na jeho vzniku má zásadný význam. Výskyt ochorenia však môžu podporiť aj rizikové faktory, ako sú rôzne ochorenia či nesprávny životný štýl.
Ohrození sú:
- ľudia s rodinnou predispozíciou na vznik glaukómu (vyskytoval sa v rodine)
- pacienti s cukrovkou, vysokým či nízkym tlakom
- migrenici
- krátkozrakí (nad -4 dioptrie) i ďalekozrakí
- tí, ktorí majú za sebou úraz alebo operáciu oka
- ľudia vo veku nad 40 rokov
- pacienti s ochorením ciev alebo častými zápalmi oka
- fajčiari i ľudia holdujúci alkoholu
Niečo nie je v poriadku?
Spozornieť by ste mali pri opakovaných bolestiach hlavy, bolesťou „za očami“, pričastou únavou očí, ak zaznamenáte stratu periférneho videnia, máte hmlisté či rozmazané videnie, najmä po prebudení. Mnohé z týchto príznakov pripisujeme vyčerpaniu, nadmernej práci na počítači a pritom je príčina niekde inde… V ochorení, pri ktorom hrá včasná diagnostika zásadnú rolu.
Ak sa vo vašej rodine vyskytol glaukóm nemali by ste podceňovať preventívne kontroly u oftalmológa. Ak na rôznych podujatiach zameraných na zdravie ponúkajú aj meranie vnútroočného tlaku, určite to využite. Počas Svetového týždňa glaukómu máte jedinečnú možnosť. Stiahnite si zoznam a vyberte si miesto i čas. Pokiaľ vám nevyhovujú, objednajte sa k svojmu očnému lekárovi!